Vyúčtování daní u zaměstnanců


Po skončení roku si zaměstnanci můžou skrz posledního zaměstnavatele vyúčtovat odvedenou daň za předešlý rok.

O roční zúčtování daně mohou žádat zaměstnanci, kteří nemají povinnost podat daňové přiznání.
 




Co musí poplatník udělat, aby se u něho mohlo roční zúčtování provést?

  • Do 15.2.2018 požádat svého posledního plátce
  • do 15.2.2018 předložit potvrzení o zdanitelných příjmech od předchozích plátců mzdy

Od základu daně se odečtou nezdanitelné částky ze základu daně, kterými jsou:

  • úhrnná hodnota darů, která přesáhne 2% základu daně anebo činí alespoň 1.000 Kč
  • odpočet úroků z úvěrů na bytové potřeby Maximální částka uplatnitelných úvěrů je Kč 300.000,-
  • penzijní připojištění – maximálně lze odečíst příspěvek ve výši Kč 24.000,-
  • soukromě životní pojištění – maximální částka činí Kč 24.000,-
  • zaplacené členské příspěvky – do výše 1,5% zdanitelných příjmů, maximálně však do výše Kč 3.000,-
  • odečet úhrad za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání

Od vypočtené daně sa odečtou slevy na dani:

  • základní sleva na poplatníka
  • na druhého z manželů, pokud jeho příjem nepřesáhl v roce Kč 68.000
  • na invaliditu 1. nebo 2. stupně
  • na invaliditu 3. stupně
  • na průkaz ZTP/P
  • na studium
  • sleva za umístění dítěte (školkovné) – až do výše minimální mzdy

U zaměstnanců, kteří uplatňují daňové zvýhodnění na dítě se pokračuje ve výpočtu porovnáním nároku na daňové zvýhodnění se slevami na dani a daňovými bonusy

Je-li přeplatek na dani vyšší než Kč 50,- vrací se poplatníkovi


Kdy nelze provést roční zúčtování daní ve mzdě?

  • U poplatníka, který obdržel po 31.1.2017 příjmy ze závislé činnosti, které se vztahují k příjmům zúčtovaným v jeho prospěch v předchozích letech
  • u poplatníka, u kterého musí být uplatněno solidární zvýšení daně, tj jeho roční příjmy jsou vyšší než Kč 1.355.136,-
  • u poplatníka, který poskytl dar do jiného státu EU
  • u poplatníka, u kterého došlo k výplatě pojistného plnění za soukromého životního pojištění
  • u poplatníka, který má ostatní příjmy vyšší než Kč 6.000,-(podle §7 až §10)
  • u poplatníka, který pobíral mzdu od více plátců současně
  • u poplatníka – daňového rezidenta – členského státu EU, který chce uplatnit slevu na manželku, dítě...
Chci dostávat
novinky mailem
Co o nás říkají naši klienti

Náš blog
Ostatní příjmy fyzických osob
Jana Jáčová
majitelka UOL